Medal XIII Edycji Biegu „O Błękitną Wstęgę”

Autorem projektu medalu jest Robert Wowk – Pracownia Projektowa „PORTAL”.

Krzyż pokutny w Stargardzie

Na niewielkim wzniesieniu w otoczeniu drzew, w pobliżu dróg wyjazdowych ze Stargardu do Maszewa, Chociwla i Klępina, stoi kamienny krzyż pokutny, największy w Polsce i jeden z największych na świecie. Postawiony tam został w 1542 roku nie przypadkowo. Otóż jeszcze w średniowieczu funkcjonował, również na Pomorzu, zwyczaj stawiania takich krzyży, jako zadośćuczynienie za popełnione morderstwo, w miejscu zbrodni. Warto dodać, że ówcześnie ten teren nie leżał w granicach miasta.

Stargardzki krzyż pokutny ma formę krzyża łacińskiego. Wykuty został z jednego bloku wapienia skandynawskiego. Waży około 2 ton, jego całkowita wysokość wynosi 377 cm (w ziemię wkopany jest na głębokość 90 cm), rozpiętość ramion 145 cm, a grubość bloku 15 cm. Na stronie głównej zabytkowego krzyża znajduje się przedstawienie Ukrzyżowanego Chrystusa. Z inskrypcji umieszczonych po jego obu stronach dowiadujemy się, że został on postawiony po zamordowaniu Hansa Billeke żelaznym prętem przez Lorentza Madera. Obaj byli dla siebie kuzynami. Ze źródeł wiadomo, że te rodziny związane były ze Stargardem i Kluczewem. Jednak tylko legendy mówią nam o motywach zbrodni, którymi mogły być spory o majątek lub miłość do jednej dziewczyny.

Stawianie krzyży pokutnych, jako wynagrodzenie krzywd, było częścią umowy ugodowej tzw. compositio pomiędzy sprawcą a rodziną ofiary. Miała ona zapobiec krwawej zemście za popełnione przestępstwo.

Piotr Tarnawski/ MAH w Stargardzie